Merkez Bankasi faiz kararini açikladi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi (TCMB) Para Kurulu Politikasi, bugünkü toplantisinda aldigi kararlari açikladi. Politika faizi 625 baz puan artisla yüzde 24´e yükseldi

Merkez Bankasi faiz kararini açikladi

Merkez Bankasi piyasalarin merakla bekledigi faiz kararini açikladi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi (TCMB) Para Kurulu Politikasi, bugünkü toplantisinda aldigi kararlari açikladi.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizi yüzde 17,75'ten yüzde 24'e yükseltti. Böylece faizde 625 baz puan artis yapilmis oldu.

Dolar 6,43 seviyesine 6,01 seviyesine dogru sert düsüs gösterdi.

PPK sonrasi yapilan açiklama söyle:

"Son dönemde açiklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme egiliminin belirginlestigine isaret etmektedir. Dis talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaslama hizlanmaktadir.

Yakin dönemde enflasyon görünümüne iliskin gelismeler fiyat istikrari açisindan önemli risklere isaret etmistir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artislarinin alt kalemler bazinda genele yayilan bir nitelik gösterdigi dikkat çekmektedir. Iç talep kosullarindaki zayiflamaya ragmen fiyatlama davranislarinda gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukari yönlü risk olusturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarini desteklemek amaciyla güçlü bir parasal sikilastirma gerçeklestirilmesine karar vermistir.

Merkez Bankasi fiyat istikrari temel amaci dogrultusunda elindeki bütün araçlari kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyilesme saglanana kadar para politikasindaki siki durus kararlilikla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranislari, para politikasi kararlarinin gecikmeli etkileri, maliye politikasinin dengelenme sürecine verecegi katki ve enflasyonu etkileyen diger unsurlardaki gelismeler yakindan izlenerek ihtiyaç duyulmasi halinde ilave parasal sikilastirma yapilabilecektir.

Açiklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un gelecege yönelik politika durusunu degistirmesine neden olabilecegi önemle vurgulanmalidir.

Para Politikasi Kurulu Toplanti Özeti bes is günü içinde yayimlanacaktir."

Kaynak: CnnTurk

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. subesi.biz.tr
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Merkez Bankasi faiz kararini açikladi baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Merkez Bankasi faiz kararini açikladi baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *