Ökmen: Kur çikisindan her sektör etkilendi

JCR Eurasia Rating Baskani Orhan Ökmen, “Kur çikisindan her sektör etkilendi´´ dedi

Ökmen: Kur çikisindan her sektör etkilendi

Kur çikisinin ve artan durgunluk risklerinin sirket bilançolari üzerinde yarattigi degisimleri izlemek için en önemli kaynaklardan biri JCR Eurasia Rating'in bulgulari. Çünkü bine yakin kurumsal, 200'e yakin banka ve diger finansal kuruluslar ve 10 bini askin irili ufakli KOBI'ye ait olmak üzere toplam 11 bin 200 civarinda isletme ve kurumun sayisal olan olmayan, sistematik ve standardize edilmis güncel istatistiki veri setine hakim.

"11 bin 200 firmanin bilançosuna göre 'son durum' analizi: Sikinti büyüyebilir" basligiyla yayimlanan habere göre Ökmen, kur krizinin, firmalarin tüm fonksiyonlari üzerinde ciddi etkiler birakmaya basladigini, likidite, mali yapi, faaliyet etkinligi ve karlilik degiskenlerinin negatif yönde degismekte oldugunu söyledi.

"Elbette sektör, faaliyet, ölçek, yönetim, finansman teknikleri, pazarlama, varlik ve yükümlülük dengelenmesi bakimlarindan farkli olan isletmeler bu krizden farkli ölçülerde etkileniyor" diyen Ökmen, sunlari anlatti:

— Genel olarak finansman maliyetleri ve isletme riskleri artti, likidite ve kârlilik seviyeleri ile piyasa degerleri düstü. Ancak artan maliyetleri ürün fiyatlarina tam yansitmada zorluk yasadiklarini görüyoruz. Asiri maliyet farklari nedeniyle ithalata bagimli imalat sektörlerinde ortalama olarak yüzde 20 civarinda üretim ve kapasite daralmalari basladi.

— Tahsilat süreleri bazi sektörlerde 1 yila çikti: Alacak tahsil süreleri 2018'in 2. yarisindan itibaren uzamaya basladi, ortalama 90 gün civarina ulasti. Tekstil, kimya, elektronik, makine ve insaat sektörlerinde bir yila kadar çikti. Perakende ile ulasimda bu süre 40 gün civarinda. Bir önceki yil yüzde 20 daha düsüktü.

- Likiditeyi artirmak, mali yapiyi saglamlastirmak amaciyla agirlikli olarak özkaynaga yönelmek ve yatirim politikalarinda degisiklikler yaparak, yatirimlari ertelemek veya iptal etmek temel egilim olarak belirginlesiyor. Ancak kurumsallarda likidite artirici süreçler zorlasti. 

- Likidite bakimindan KOBI'lerin daha hazirlikli olduklari söylenebilir. Hem kriz öncesi hem de su anda likidite seviyeleri, büyük kurumsal firmalara göre daha yüksek. Bunun nedeni KOBI'lerin kismen pesin satis stratejisine yönelmeleri.

- Uzun vadeli strateji olusturma çabalari azaldi. Alacak vadelerini kisaltmaya, tedarikçi borçlarini daha gecikmeli ödemeye yönelik taktikler olusturuluyor. Ana faaliyetler öne çikiyor, yan faaliyetlere ayrilan zaman ve bütçe azaltiliyor. Yillik bütçelerde kötümser varsayimlara dayali küçülme yönlü revizyonlar yapiliyor. Müsteri limitleri periyodik olarak tekrar tekrar gözden geçiriliyor. Limit- risk esitlemeleri çerçevesinde indirimlere gidiliyor. Ancak küçülme planlamalari henüz istihdam alanina sirayet etmedi.

- KOBI'lerin genelinde kisa vadeli kaynaklarin toplam kaynaklar içerisindeki payi her dönemde daha yüksek iken bu dönemde daha da artti. KOBI'lerin özkaynaklarinin daha kaliteli oldugu söylenebilir. Ödenmis sermaye/Özkaynak oranlari, büyük firmalarin rasyolarina oranla 5 kata yakin daha yüksek. Kurumsallarda özkaynaklarinin yüzde 50'den fazlasi her an ortaklara dagitilabilir durumda, geçmis yil kar kalemlerinde bekletiliyor. Her an dagitilabilir türdeki özkaynak yedeklerinin koruyucu gücü ve kalitesi dogal olarak zayif. Alacak devir hizinda da KOBI'lerin daha basarili olduklari, devir hizlarinin yüzde 15 arttigi görülüyor. Kurumsallarda yüzde 20 gerileme söz konusu.

— KOBI satislarinin kara dönüsüm oranlari (Net kar/Net satis degiskenleri) kriz öncesi büyük firmalara göre bariz sekilde üstündü. Bu pozitif fark devam etmekle birlikte azalma egiliminde. Açik pozisyon riski olmayan büyük kurumsallarin net kar/net satis degiskenleri mutlak miktar olarak önemli tutarda bir kar seviyesine yükseldi. Ancak açik pozisyon riski olanlar önemli tutarda zarar üretiyor.

- Genel talep seviyesinin zayifl amaya baslamasi, tüketici kredisi maliyetinin artmasi nedeniyle, firmalarin satis seviyeleri özellikle yilin ikinci yarisindan itibaren reel olarak azalmaya basladi. Hemen hemen her sektörü etkilendi. Ancak, yogun ithal girdi ve yüksek enerji kullananlar, daha çok iç pazara hitap edenler ile yurtdisi orjinli firmalarinin distribütörü, bayisi firmalar daha fazla etkilendi. 

— Krizlerin maliyetlerinde son yüklenicinin her zaman hane halki oldugu düsünülürse, tüm sektörler bir sekilde transfer etmenin yolunu bulacaktir. Ancak ani maliyet transferleri toplumsal sok ve sosyal huzursuzluga, kademeli maliyet transferleri ise uzun süreli ekonomik durgunluga sebep olur. Ekonominin bu ikilem içerisine girmemesi için uluslararasi finansman kanallarina erisiminin önündeki her türlü yapisal, hukuksal engellerin vakit kaybetmeden kaldirilmasi gerekir. Döviz krizinin orta ve uzun vadeli pozitif çiktisi, yerli girdi kullanan sanayiyi koruyucu ve tesvik edici cazip bir etki olusturmasi olur.

BANKACILIK SIMDILIK VE GENEL DÜZEYDE SÜRDÜRÜLEBILIR DÜZEYDE

Ökmen, "Kur çikisi en çok hangi sektörleri etkiliyor?" sorusuna su yaniti verdi:

"Yeme-içme, spor giyim basta olmak üzere tekstil, turizm, organize perakende, demir çelik imalatçilari, özellikli kumas üreticisi mensucat sektörü, mobilya gibi sektörlerin negatif etkilenmesi en düsük seviyede. Iplik imalatçilari, elektrikli ev aleti imalatçilari, seyahat acentalari, akaryakit bayileri de az etkilenen grupta. Geri kalan tüm sektörlerin etkilenme derecesi yüksek. Özellikle insaat, enerji gibi sektörler en fazla etkilenenler. 

Gayrimenkul, tüm alt gruplari dahil genel olarak imalat sektörü, ilaç-saglik medikal ürünler sektörü, kimya, havacilik, otomotiv, medya-basin-yayin basta dövizli yükümlülükleri olan her sektörde firmalar çok etkilendi veya etkileniyor. Bankacilik simdilik ve genel olarak sürdürülebilir düzeydeki sagligini koruyor. Faktoring ve leasing genel olarak küçülme ve faaliyet kaybi sürecinde. Egitim sektörü (basim ve yayimcilik hariç) krizin yükünü önemli ölçüde transfer etmeyi basardi.

Kaynak: FinansGündem

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. subesi.biz.tr
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Ökmen: Kur çikisindan her sektör etkilendi baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Ökmen: Kur çikisindan her sektör etkilendi baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *