Destek ve önlem paketi hayata geçiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank´in sanayici, girisimci ve KOBI´ler için açikladigi destek ve önlem paketi çerçevesinde atilan adimlara bir yenisi eklendi

Destek ve önlem paketi hayata geçiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank'in sanayici, girisimci ve KOBI'ler için açikladigi destek ve önlem paketi çerçevesinde atilan somut adimlara bir yenisi eklendi. Resmi Gazete'de yayimlanan tebligle patent, marka, tasarim basvuru ve tescil ücretlerinde yüzde 25 indirim yapildi.

Türkiye'ye yönelik ekonomik saldirilarin ardindan sanayicinin ve girisimcinin üzerindeki yükün hafifletilmesi, üretimde çarklarin daha hizli dönmesi için hazirlanan 16 maddelik destek ve önlem paketinde kisa sürede önemli mesafe kaydedildi.

Sektörün talepleri dikkate alinarak yeni ekonomi modelindeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde hazirlanan eylem plani, Bakan Varank tarafindan bizzat takip ediliyor. Eylem plani kapsaminda, patent, marka, tasarim basvuru ve tescil ücretlerinde düzenleme yapildi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayisinda yayimlanan "Türk Patent ve Marka Kurumunca 2018 Yilinda Uygulanacak Ücret Tarifesine Iliskin Teblig'de Degisiklik Yapilmasina Dair Teblig" ile söz konusu ücretlerde yüzde 25'lik indirime gidildi.

- "Ciddi ilerlemeler kaydettik"
Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, destek paketi çerçevesinde somut bir adimin daha bu tebligle atildigini belirterek, eylem planinin her asamasina yönelik yogun çalisma sürdürdüklerini bildirdi. Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle hazirlanan "100 Günlük Icraat Programi" ve Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in onayiyla Sanayi ve Teknoloji Bakanliginca hazirlanan "Destek ve Önlem Paketi"nin siki takipçisi olduklarini vurgulayan Varank, sunlari kaydetti:

"Eylem planimizin her asamasini dikkatle çalistik, çalisiyoruz. Bayram tatili sonrasi çalismalarimiza hiz kazandirdik. Sizlerle de paylastigimiz 'Politika Takip Matrisi' ile yaptigimiz çalismanin hangi asamada oldugunu an be an takip ettik. Kamuoyunun ve hizmetinde oldugumuz milletimizin dogru ve saglikli bilgilendirilmesi için bu paylasimi yapiyoruz. Eksiklerimiz elbette var ama is günü olarak baktigimizda hayli mesafe katettik. 8 is gününde 10 maddeyi hayata geçirdik. Diger maddelerde ise ciddi ilerlemeler kaydettik. 16 maddelik eylem planimiz sayesinde milli teknoloji hamlesi için adimlarimizi hizlandirmis olduk. Yerlilestirme politikalarimiz kararli bir sekilde devam edecek. Daha fazla üretim ve daha fazla istidam için proaktif hareket tarzimizi sürdürecegiz."

- 8 is gününde 10 madde hayata geçirildi

Kurban Bayrami öncesi açiklanan destek ve önlem paketi kapsaminda ilk etapta, genç girisimcilere sunulan 150 bin liralik hibe 200 bin liraya çikartildi.

Bayram tatilinin ardindan çalismalar bütün hiziyla devam etti. 31 Agustos'ta KOSGEB'in geri ödemeli destekler kapsaminda KOBI'lerden 2018'de tahsil etmesi gereken alacaklari gelecek yila ertelendi. Ayni gün KOBI'lere 300 bin liraya kadar ihracat destegi yürürlüge girdi.

1 Eylül'de ise Türk Standardlari Enstitüsünün (TSE) hizmet ücretlerinde yüzde 25 indirim yapildi.

3 Eylül itibariyla "Teknoloji Bölgelerine Yeni Destekler" basliginda yayimlanan 100 milyon liralik destek programinin uygulanmasina baslandi. Haksiz rekabetin önüne geçilmesi için agirlikli ithal ürünlerin can, mal ve çevre güvenligi açisindan denetimleri hizlandirildi. Bu denetimler sonucu bazi ürünlerle ilgili toplatma karari alindi. Toplatilacak ürünlerin marka, model ve mense bilgilerinin kamuoyuyla paylasilacagi belirtildi.

Teknoloji gelistirme bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilen temel bilimler mezunlarina aylik brüt asgari ücret tutarinda destek için 15 milyon liralik dilimden ödemeler basladi.
Geçen hafta itibariyla da kalkinma ajanslari üzerinden yaklasik bin 500 projeye 500 milyon liralik destek saglanmasina yönelik program kapsaminda ön ödemelere baslandi. Ekim sonunda bu destegin 280 milyon liralik kismi dagitilmis olacak.

Sanayi Isbirligi Programi kapsaminda ilk ihale için fiili uygulamaya geçildi.

Ar-Ge'nin ticari ürüne dönüsmesi için KOSGEB tarafindan yapilan ilk çagrilar sonuçlandirildi.

Somut adimlar çerçevesinde uygulamaya konulan son karar; patent, marka, tasarim basvuru ve tescil ücretlerinde yüzde 25 indirim yapilmasi oldu.
Bakan Varank, destek ve önlem paketinin bir an önce hayata geçmesi için tüm asamalari bizzat takip ettigini Twitter hesabindan mesaj ve fotograflarla paylasti.

Kaynak: HaberKervani

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. subesi.biz.tr
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Destek ve önlem paketi hayata geçiyor baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Destek ve önlem paketi hayata geçiyor baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *