Önce Standard and Poor, sonra Moodys: Türkiyenin kredi notunu indirdiler

Kredi derecelendirme kuruluslari S&P ve Moody´s, Türkiye´nin kredi notunda art arda indirime gittiler. S&P kredi görünümünü ´duragan´da birakirken, Moody´s ´negatif´e çekti.

Önce Standard and Poor, sonra Moodys: Türkiyenin kredi notunu indirdiler

Uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu Standard and Poor's bugün Türkiye ile ilgili kredi not kararini açikladi. Kurulus, Türkiye'nin notunu Türkiye'nin yabanci para cinsinden kredi notunu BB-'den B+'ya düsürdü. Görünümü "duragan" olarak teyit etti.

S&P'den yapilan açiklamada, Türkiye ekonomisinin 2019 yilinda daralmasinin beklendigi belirtildi.

Açiklamada, "Duragan görünüm Türkiye'nin kredi notlarina yönelik gelecek 12 aydaki risk dengesini yansitiyor. Türk Lirasi'ndaki oynaklik ve ödemeler dengesinde keskin ayarlama Türkiye ekonomisini baltalar." denildi.

Açiklamada ayrica, "Türk hükümetinin açikladigi yeni ekonomik model spesifik ekonomik önerilerden yoksun." ifadeleri yer aldi.

Kurulus mayis ayinda Türkiye'nin yabanci para cinsinden kredi notunu "BB"den "BB-"ye çekmis, yerli para cinsinden notunu ise "BB+"dan "BB"ye düsürmüstü.

Moody's'ten beklenmedik not hamlesi

S&P'nin not karari sonrasi beklenmedik bir indirim de Moody's'ten geldi.

Kurulustan yapilan açiklamada, Türkiye'nin uzun dönem kredi notunun "Ba2"den "Ba3"e düsürüldügü, görünümünün de "negatife" çevrildigi belirtildi.

Açiklamada, Türk yetkililerin yakin dönemde uyumlu ve etkili ekonomik bir plan sunmasi durumunda kredi notunun denge kazanacagi kaydedildi.

Ayrica, enflasyonda düsüs ve cari açikta azalma olmasi durumlarinda kredi notunun olumlu etkilenecegi ifade edilirken, önemli dis finansman desteginin, kredi notu için destek verici bir etken olacaginin alti çizildi.

Kurda önemli bir degisim yok

Dolar/TL not kararlarinin açiklanmasi sonrasi önemli bir tepki göstermedi. Dolar/TL karar öncesi bulundugu 6.04 seviyesinden 6.02 seviyesine geriledi. Artis yasanmamasinda bugün S&P'nin not indirimine gidecegi beklentisinin önemli ölçüde fiyatlanmasi etkili oldu.

Kaynak: Dünya.Com

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Önce Standard and Poor, sonra Moodys: Türkiyenin kredi notunu indirdiler baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Önce Standard and Poor, sonra Moodys: Türkiyenin kredi notunu indirdiler baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *