Dolar 5,70 TL´nin altini gördü

Dolar/TL, güne düsüsle baslayarak 5,6985´i görmesinin ardindan 5,70 seviyesinde dengelendi.

Dolar 5,70 TL´nin altini gördü

Hafta basindan bu yana düsüs egiliminde olan dolar/TL, dün aksam borsa kapandiktan sonra gelen, Katar'in Türkiye'ye 15 milyar dolarlik dogrudan yatirim yapacagi haberi ile 5,8580'e geriledi ve günü yüzde 7,2 azalisla 5,9039'dan tamamladi.

Dolar/TL, bugün 5,6985'e kadar gerilemesi sonrasinda saat 09.45 itibariyla önceki kapanisa göre yüzde 3,5 düsüsle 5,70 seviyesinde dengelendi. Ayni dakikalarda avro/TL 6,5155'ten, sterlin/TL de 7,2920'den islem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretim verisi ile Hazine ve Maliye Bakani Berat Albayrak'in yabanci yatirimcilarla saat 16.00'da gerçeklestirecegi telekonferans görüsmesinin takip edilecegini belirtti.

Yurt disinda veri gündeminin ve ABD ile Çinli yetkililer arasindaki görüsmeden çikabilecek haberlerin gündemin odaginda oldugunu dile getiren analistler, teknik açidan dolar/TL'nin 6 seviyesinin altina kalindigi sürece düsüslerin ivmelenecegini ve 5,00 seviyesinin gündeme gelecegini kaydetti.
AA Finans'in gerçeklestirdigi ankete katilan ekonomistler, arindirilmamis sanayi üretim endeksinin haziranda bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 4,4 artmasini bekliyor. Haziranda takvim etkisinden arindirilmis sanayi üretim endeksinin yillik bazda yüzde 4,7 artacagi, mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis sanayi üretim endeksinin ise aylik bazda yüzde 0,9 gerileyecegi tahmin ediliyor. Arindirilmamis sanayi üretim endeksi, mayista bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 7, takvim etkisinden arindirilmis sanayi üretim endeksi yillik bazda yüzde 6,4 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis sanayi üretimi endeksi de aylik bazda yüzde 1,6 azalmisti.
Kaynak: Anadolu Ajansi

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Dolar 5,70 TL´nin altini gördü baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Dolar 5,70 TL´nin altini gördü baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *