Kredi Kartinda taksiti sinirlayan düzenleme kabul edildi

Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu´nun banka kartlari ve kredi kartlari, bankalarin kredi islemleri, finansal kiralama, faktoring ve finansman sirketlerinin kurulus ve faaliyet esaslari hakkinda olmak üzere üç yönetmelikte degisiklik yapilmasi kabul edildi

Kredi Kartinda taksiti sinirlayan düzenleme kabul edildi

BDDK tarafindan yapilan açiklamada kredilerin siniflandirilmasi ve bunlar için ayrilacak karsiliklara iliskin usul ve esaslara iliskin yönetmelikte degisiklik ile finansal sektöre olan borçlarin yeniden yapilandirilmasi hakkinda yönetmeligin de kabul edildigi belirtildi.

Banka kartlari ve kredi kartlari hakkinda yönetmelikte yapilan degisiklikler söyle:

-Mal veya hizmet alimi sonrasi belli bir ücret karsiligi borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendigi dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartlari ile gerçeklestirilecek mal ve hizmet alimlari ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayi geçemez

-Bu süre; elektronik esya alimlarinda üç ay, bilgisayar alimlarinda, kulüp ve derneklere yapilan ödemelerde, havayollari, seyahat acenteleri, tasimacilik ve konaklama ile ilgili harcamalarda alti ay, saglik ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve saglik ürünü alimlarinda, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanir.

-Kredi kartlariyla gerçeklestirilecek kuyum, telekomünikasyon, dogrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt disinda yapilan harcamalar ve, yemek, gida, alkollü içecek, akaryakit, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri sekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alimlarinda taksit uygulanamaz.

-Kurumsal kredi kartlari ile, mal veya hizmet alimi sonrasi belli bir ücret karsiligi borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendigi dönemler de dahil olmak üzere gerçeklestirilecek mal ve hizmet alimlari ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayi geçemez.
Kaynak: NTV

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. subesi.biz.tr
    Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Kredi Kartinda taksiti sinirlayan düzenleme kabul edildi baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Kredi Kartinda taksiti sinirlayan düzenleme kabul edildi baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *