Imar barisi için düsük faizli kredi

Üç kamu bankasinin imar basiri için düsük faizli kredi verecegi bildirildi.

Imar barisi için düsük faizli kredi

Çevre ve Sehircilik Bakanligi ile Ziraat, Halk ve Vakif bankalari ortak bir çalisma yürüttü. 3 kamu bankasi imar barisi için düsük faizli kredi verecek. 

Üç kamu bankasinca verilecek kredinin faizi, 20 bin liraya kadar yüzde 1,33 olarak uygulanacak.

100 bin liraya kadar olan krediler için yüzde 1,48; 100 bin lira ve üzeri krediler için ise yüzde 1,65 faiz alinacak. Uygulama pazartesi günü baslayacak.

IMAR BARISI NE ZAMAN BITIYOR?

Basvurularinin 8 Haziran'da basladigi Imar Barisi için 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Sehircilik Bakanligi ve yetkilendirecegi kuruluslara basvuru yapilabilecek. Ayrica Bakanlar Kurulu'nun bu süreyi 1 yil uzatma hakki bulunuyor. Vatandaslar 24 Haziran'a kadar hazirlanmasi beklenen 'Yapi Kayit Belgesi Basvuru Formu' araciligiyla basvurularini yapacak. Basvuruda bulunan kisiler 31 Aralik 2018 tarihine kadar kayit bedellerini ödeyebilecek. Kayit bedeli her bina ve yapiya göre degisiklik gösterecek.

Kayit bedelleri Emlak Vergisi Kanunu'na göre belirlenen emlak vergi degeri ile yapinin Çevre ve Sehircilik Bakanligi'nca belirlenen yaklasik maliyet bedelinin toplami üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanimlarda yüzde 5 oraninda alinacak. Imar Barisi ile konutu tapu kayitlarinda arsa olarak göründügü için abonelik alamayan vatandaslar cezalari iptal edilecek, elektrik, su, doga lgaz baglantisi hemen yapilabilecek.

BASVURU NASIL YAPILACAK?

Yapi Kayit Belgesi için müracatlar, yapi maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafindan, e-Devlet üzerinden "Yapi Kayit Belgesi Formu"nun doldurulmasiyla veya kurum ve kuruluslara yapilabilecek. Müracaatlarin e-Devlet üzerinden yapilmasi durumunda, formun eksiksiz olarak doldurulmasi ve Yapi Kayit Belgesi bedelinin yatirilmasindan sonra Yapi Kayit Sistemi tarafindan olusturulan yapi belgesi, talepte bulunan yapi sahibince e-Devlet kanaliyla alinabilecek.

Basvuru kurum ve kuruluslara yapilmissa, Yapi Kayit Belgesi Formu müracaat sahibinin beyanina göre eksiksiz doldurulup Yapi Kayit Belgesi bedelinin yatirilmasi saglandiktan sonra form sistem üzerinden onaylanmak üzere müdürlüge gönderilecek. Daha sonra bir örnegi talepte bulunan yapi sahibine verilecek. Uygulama kapsaminda her yapi için sadece bir Yapi Kayit Belgesi düzenlenecek.

Içerik Hakkinda Yazilmis Yorumlar

  1. Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Imar barisi için düsük faizli kredi baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Ekleyin

Imar barisi için düsük faizli kredi baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *